Bilimsel araştırma: Tilkiler insanların en iyi arkadaşı çıktı

Araştırmacılar, Arjantin Patagonya’daki MS 450 yılına kadar uzanan eski bir mezar alanında bulunan kalıntıları analiz etti.

İçinde 18 yetişkin ve 6 çocuğun iskeletleri bulunurken, antik bir tilki türünün de insanlarla birlikte gömüldüğüne dair kanıtlar bulundu.

Analiz, tilkilerin aynı mezarlara gömüldüğünü ve insanlarla benzer bir beslenme biçimini paylaştıklarını ortaya çıkardı; bu da aralarındaki yakın bir ilişkiye işaret ediyor.

Keşfedilen tilki türü Dusicyon avus, kabaca bir Alman çoban köpeği büyüklüğündeydi ancak artık nesli tükenmiş durumda.

KÖPEKLER KOLTUĞU ELE GEÇİRDİ

Aralarında Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının da bulunduğu araştırmacılar, tilkinin potansiyel olarak avcı-toplayıcıların evcil hayvanı olabileceğini öne sürüyor.

Ancak modern köpeğin ortaya çıkışının, tilkilerin evcil hayvanlar olarak popülerliklerini yitirdiklerine yol açtığına inanıyorlar.

Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan çalışma için araştırmacılar, “İnsanlarla tilkilerin birlikte gömülmesi dünya çapında nadir bir arkeolojik kayıttır ve kültürel veya sembolik bir öneme sahiptir.”

“Cenaze ortamına dahil edilmesinin nedenleri belirsiz kalsa da, en makul açıklama bu tilkinin avcı-toplayıcı gruplar için değerli bir arkadaş olduğudur.”

“Yaşadığı süre boyunca insan bireyleri ile olan güçlü bağı, sahiplerinin veya etkileşimde bulunduğu kişilerin ölümünden sonra mezar malı olarak yer almasına neden olan temel etken olmuştur.” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x